Toto jsou asi už poslední snímky čápů před jejich odletem. Jedná se hnízdo na pivovarském komínu Broumov Olivětín. Desítky čápů bílých je možno v těchto dnech pozorovat na polích, kde se shromažďují a připravují ke společnému odletu do teplých krajů. Čápi k nám přiletěli koncem března a začátkem dubna, odchovali jedno až pět mláďat a nyní v polovině srpna postupně odlétají. Čápi bílý u nás hnízdí převážně na komínech. Je známo, že od nás odlétají převážně jihovýchodním směrem přes Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko do Turecka a dále přes Izrael do Afriky.
Na hnízdě se oba partneři zdraví hlasitým klapáním zobáku
s typickým záklonem hlavy.
Po kliknutí myší na obrázek se otevře ve větším rozlišení.
Mirku opět jsi mě potěšil nádhernými fotografiemi čápů. My jsme pozorovali před pár dny, jak jich asi deset kroužilo nad městem. Už se chystají na dlouhou cestu. Jen jsem byla v pracovním a plela záhon před domem a rovna neměla čím fotit. Díky za hezkou podívanou a přeji krásné dny.
OdpovědětVymazatJarko, tohle jsou asi poslední fotografie čápů. Dnes jsem se byl opět podívat u hnízda, ale je už prázdné. Vypadá to , že skutečně už odletěly.
VymazatTy fotky jsou krásné, ale nemají to čápi jednoduché, jen co odchovali mladé, už zase taková štreka. Léto se schyluje k závěru.
OdpovědětVymazatCesta do Afriky ale není samozřejmostí pro všechny čápy. Někteří končí cestu už ve Španělsku a každým rokem najdeme i u nás pár míst, kde se s čápem můžeme setkat i v zimě.
VymazatJe neuvěřitelné, že tak velký pták má takovou výdrž zvládnout tak extrémní vzdálenosti.
VymazatA přečkat zde v zimě je pro něj také něco mimořádného.
Cestu absolvují na etapy a dokáži využívat vzdušných proudů, které napomáhají jejich letu. Adaptace na zimní podmínky pro přezimování u nás, je pro čápi asi hodně náročné, i když existují záchranné stanice, které se v takovém případě dovedou o ně postarat.
OdpovědětVymazat