V posledním článku jsem ukazoval zasněžený Ruprechtický Špičák a dnes se vrátím do těch samých míst v letním období. Celou trasu jsem absolvoval na kole, protože v posledních dnech byla obloha stále bez mráčků a návštěva Ruprechtického Špičáku byla příslibem dobré viditelnosti na všechna okolní pohoří. O vybudování dřevěné vyhlídkové věže na tomto místě již od roku 1999 usilovala Lesní správa Broumov. Hlavním problémem se však staly chybějící finance. Urychlení realizace této myšlenky nastalo, když společnost Český Mobil projevila zájem vybudovat zde svůj vysílač. A tak na Špičáku začala od listopadu 2000 vyrůstat kovová konstrukce s anténami vysoká necelých 30 metrů a přístupná zároveň jako rozhledna. Slavnostní otevření rozhledny proběhlo 1. září 2002. Novou rozhlednou se tak od roku 2002 může pyšnit nejvyšší hora náchodského okresu, a Javořích hor - Ruprechtický Špičák (880 m) tyčící se nedaleko česko-polských hranic. Je nejvyšší horou české části Javořích hor, která leží v CHKO Broumovsko jen několik desítek metrů od hranic s Polskem. Jedná se o železnou rozhlednu (vysílač mobilního operátora). Období výstavby: listopad 2000 - léto 2001 oficiální zpřístupnění: 1. září 2002. Celková výška: 30m .výška vyhlídkové plošiny: 22m. počet schodů: 100. Rozhledna je celoročně přístupná. V průběhu dalších let byly lesy na vrcholu Ruprechtického Špičáku z velké části pokáceny, takže výhled do kraje se dnes nabízí i z přístupové cesty pod rozhlednou.
Taková zatím pohodlná cesta se nabízí od odstavného
parkoviště.
Výchozí body pro výstup na Ruprechtický
Špičák: Meziměstí, Vižňov, Ruprechtice, Janovičky. Na Ruprechtický Špičák vede
modrá TZ z Meziměstí (8km) nebo žlutá TZ z Ruprechtic (obě trasy jsou zakončeny
prudkými výstupy). Kdo přijede automobilem, může zanechat vůz na konci
Ruprechtic, kde je vybudována odstavná plocha a pokračovat právě po žluté TZ na
vrchol (cca 2km. tato vzdálenost je pouze orientační). Fotografie je pořízena
na konci obce Ruprechtice.
Nebyl jsem sám, kdo se plazil
stejným směrem.
Pokračuje se prostřední cestou po žluté a tady začíná ta složitější část výstupu.
V těchto místech se konečně
nabídl první pohled na cíl tohoto krkolomného výstupu.
Heuréka! "našel jsem
to".
Polsko
Z Ruprechtického Špičáku
pokračuje hřebenová, modře značená TZ do Janoviček (11 km), odtud dále volným
sestupem až do Broumova.
Janovičky u Broumova, kde se konají závody psích spřežení.
Poslední pohled od rozhledny, a
protože na obloze už putoval měsíc, byl čas k návratu.
Po kliknutí myší na obrázek se zobrazí ve větším rozlišení
Mirku, krásný výlet a později báječný výhled do krajiny. 👍👍 Náchodskem jsem mockrát projížděla do Polska, ale Ruprechtický Špičák neznám.
OdpovědětVymazatPři zmínce o vykácených stromech si vzpomínám, jak jsme se jednou s nejstarší vnučkou šplhali na rozhlednu. Mladší zůstala dole, protože jí prý bolely nohy. A my tři jsme nahoře zjistili, že se můžeme nádherně rozhlédnout po špičkách stromů, obklopujících rozhlednu. 😊
Z Náchoda to není moc velká zajížďka a při hezkém počasí a dobré viditelnosti je výhled hodně velký. Jenom ten výstup v poslední části cesty je trochu náročnější.
VymazatHezký výlet, pro mě však jedině pěšky, na kole do těchto strků a po kamenité cestě to muselo být hodně nepříjemné.
OdpovědětVymazatČesko-polskou hranici znám z Rychlebských vrchů, z Kralického Sněžníku, stoupání na Sněžku, ale tyto končiny vůbec, hezky je tu, snad někdy tam v rámci turistiky také zavítáme.
Není to jenom tato část Broumovské vrchoviny, ale najdou se i jiná zajímavá místa pro výlety, která se dají absolvovat pěšky.
VymazatMoc krásný výlet i zajímavý článek Mirku. Ten slepýš, to je tedy pořádný kousek ...a cesta do kopce tým kamenným polem, to tedy muselo být náročné a dalo nohám zabrat. Moc hezké fotografie jsi pořídil d íky za představení tohoto zajímavého místa. Já mám taková místa ráda, protože v Lužických horách je podobných míst plno, například u nás cesta na Klíč nebo nahoru na Luž i když na Luž se za to za poslední roky mohlo změnit. Loni tam otevřeli Němci novou rozhlednu a je možné že i přístup z české strany se vylepšil. Musíme se tam v létě zajet podívat. Přeji příjemné a pohodové dny ve zdraví.
OdpovědětVymazatJe pravda, že cesta byla dost náročná, ale stála za to, zvláště když jsem musel přes ty kameny táhnout kolo. Zpátky to bylo už snadnější. Na Luž bych se také rád podíval, pokud se v létě dostanu do Mařenic na chalupu. Odtud to není tak daleko. Turistický Magazín - Rozhledna NA LUŽI JE Hotova.
VymazatTedy ten poslední úsek k rozhledně byl na kole určitě hodně namáhavý. Výhled do krajiny však stál za to. a v hezkém počasí i další úseky byly krásné. Děkuji za představení tohoto koutu naší země.
OdpovědětVymazat