Tento poklad
pochází z půdy obce Úvalno, a dostal jsem je jako částečně nefunkční. Pokud
pomineme televizní show, skutečným „pokladem z půdy“ v podobě hodin mohou být
především vzácné mechanické stroje, které mají historickou, uměleckou nebo
sběratelskou hodnotu. Za starožitnost se obecně považují předměty starší 50
let.
U hodinového
strojku jsou vyraženy údaje, které udávají technická data o původu a výrobě.
Uprostřed je okřídlený znak Kinzle, pod ním číslo 66212, vlevo dole č. 34.
vpravo dole Made IN Czechoslovakia.
Podle
dostupných informací jde o následující.
Okřídlená značka
Kienzle (Flügelrad): Je typické logo společnosti Schlenker & Kienzle
(později Kienzle Uhren GmbH), jedné z nejstarších německých hodinářských firem
(založena 1822). Okřídlené kolo (často s nápisem Kienzle) bylo registrováno
jako ochranná známka pro hodiny a strojky.
Číslo 66126: Je identifikační číslo kalibru (modelu) strojku. Určuje výrobní sérii,
způsob bití a rozmístění dílů v daném typu strojku. Kienzle tímto označovalo
své kvalitní, hromadně vyráběné strojky, které byly velmi oblíbené v první
polovině 20. století.
Číslo 34
(vlevo dole): Tento údaj velmi pravděpodobně označuje délku kyvadla v
centimetrech. U pendlovek je to klíčový údaj pro nastavení správného chodu
(frekvence kmitání). V tomto případě jde o kyvadlo o délce 34 cm.
Made in
Czechoslovakia (vpravo): Tento nápis ukazuje na to, že strojek byl vyroben,
montován nebo distribuován v Československu, a to s velkou pravděpodobností po
roce 1918. Společnost Kienzle měla rozsáhlou síť a používala své německé
strojky v pouzdrech vyrobených lokálně, případně měla pobočky v jiných zemích.
Made in
Czechoslovakia: Tento nápis je zajímavým historickým detailem. Znamená to, že
ačkoliv je stroj konstrukce Kienzle, hodiny jako celek (pravděpodobně skříň a
montáž) byly zkompletovány v Československu (tedy po roce 1918). V té době bylo
běžné, že se kvalitní německé stroje dovážely a osazovaly do skříní v místních
továrnách či dílnách.
Přesně
takové hodiny se stejnou značkou jsem našel na internetových stránkách Aukro,
kde jsou nabízeny k prodeji za pouhé 3. Kč. Nabízí se otázka, jaký může
být vztah k historickým věcem, a práci mistrů hodinářů.














Krásné hodiny, krásně jste je zrestauroval. Moc rád bych je měl na zdi vedle staré vitríny mé babičky z počátku 20. století.
OdpovědětVymazatS pozdravem z Chorvatska.
Díky za komentář, a pokud je zájem o takové hodiny, dají se tady u nás sehnat na aukro cz. Přeji hezký den.
VymazatTedy Ty máš opravdu zlaté ruce a můj velký obdiv. Ty pendlovky jsou úžasné. Přeji Ti zdraví a ať se ti daří dál opravovat a dávat nový život takovým skvostům.
OdpovědětVymazatJarko, hodiny jsou pouze mým koníčkem, kterým se zabývám pouze ve volném čase. Je pravda, že se mi někdy dostanou do ruky hezké kousky, a by bylo škoda je nechat ležet jen tak. Díky moc za komentář, a přeji hezké dny a příjemné procházky přírodou.
VymazatKrásné hodiny.
OdpovědětVymazatProdávající, který takovou krásu nabízí za tak nízký peníz = necita, darmošlap a nelida.
Je to skutečně tak, že někteří bez ohledu na jejich historickou cenu se zbavují i takových předmětů. Děkuji za komentář.
VymazatMoc pěkný článek v tom, že jsi ukázal po krocích, co je třeba udělat, aby se takový starý hodinový stroj opravil. Líbí se mi, jak jsi to celé vyčistil, to je podle mne na začátku to hlavní. Oživit takový starý "kousek" je krásné. Ty prodeje za 3 kačky - myslím, že lidé kolikrát něco zdědí a nejen, že tomu za mák nerozumí, ale chtějí se věcí co nejrychleji zbavit. Je to neúcta k práci předků, ale dnes se to tak nebere.
OdpovědětVymazatHanko, vystihla jsi to přesně, a pokud jsem chtěl tyto hodiny oživit a dát jim ten původní vhled, musel jsem všechno udělat tak, jak jsem popisoval. Jinak je škoda, když se někdo takových věcí zbavuje, ale asi to nese dnešní doba, kdy se shání jen to nejmodernější. Děkuji za komentář.
VymazatImate zlate roke!!!
OdpovědětVymazatPozdrav iz Slovenije:))
Děkuji za komentář, a uznání. O zlatých ručičkách by se dalo pochybovat, je to jenom takové rčení, ale i tak jsem rád, když se takový výsledek líbí. Přeji moc hezký den.
VymazatMáš nádherného koníčka a vdechuješ život starým, krásným věcem díky své šikovnosti a vztahu k historii, tradicím. Mirku, je to úžasná práce! Obdivuji neustále.
OdpovědětVymazatAleno, jsem rád, když je to pouze koníček, protože nikdo na mne netlačí, kdy to bude hotové, je jenom na mně. Někdy to bývá také pokus, omyl, ale při trošce trpělivosti se podaří všechno dokončit. Díky za komentář, hezký den.
VymazatMirku, to je nádhera. jsi moc šikovný.
OdpovědětVymazatDíky Majko, bylo by škoda nechávat takový kousek ležet ladem.
Vymazat