sobota 9. května 2026

Poklad z půdy.



Tento poklad pochází z půdy obce Úvalno, a dostal jsem je jako částečně nefunkční. Pokud pomineme televizní show, skutečným „pokladem z půdy“ v podobě hodin mohou být především vzácné mechanické stroje, které mají historickou, uměleckou nebo sběratelskou hodnotu. Za starožitnost se obecně považují předměty starší 50 let.

 


Nejdříve jsem ze skříně vyjmul stroj, držák strojku a zvukovou strunu pro odbíjení. Následovalo vyčištění skříně a dvířek. Takto připravenou skříň a dvířka jsem natřel včelím voskem a vyleštil. Poté jsem se mohl věnovat vlastnímu strojku.


Přední strana strojku.


Zadní strana strojku.

U hodinového strojku jsou vyraženy údaje, které udávají technická data o původu a výrobě. Uprostřed je okřídlený znak Kinzle, pod ním číslo 66212, vlevo dole č. 34. vpravo dole Made IN Czechoslovakia.

Podle dostupných informací jde o následující.

Okřídlená značka Kienzle (Flügelrad): Je typické logo společnosti Schlenker & Kienzle (později Kienzle Uhren GmbH), jedné z nejstarších německých hodinářských firem (založena 1822). Okřídlené kolo (často s nápisem Kienzle) bylo registrováno jako ochranná známka pro hodiny a strojky.

Číslo 66126: Je identifikační číslo kalibru (modelu) strojku. Určuje výrobní sérii, způsob bití a rozmístění dílů v daném typu strojku. Kienzle tímto označovalo své kvalitní, hromadně vyráběné strojky, které byly velmi oblíbené v první polovině 20. století.

Číslo 34 (vlevo dole): Tento údaj velmi pravděpodobně označuje délku kyvadla v centimetrech. U pendlovek je to klíčový údaj pro nastavení správného chodu (frekvence kmitání). V tomto případě jde o kyvadlo o délce 34 cm.

Made in Czechoslovakia (vpravo): Tento nápis ukazuje na to, že strojek byl vyroben, montován nebo distribuován v Československu, a to s velkou pravděpodobností po roce 1918. Společnost Kienzle měla rozsáhlou síť a používala své německé strojky v pouzdrech vyrobených lokálně, případně měla pobočky v jiných zemích.

Made in Czechoslovakia: Tento nápis je zajímavým historickým detailem. Znamená to, že ačkoliv je stroj konstrukce Kienzle, hodiny jako celek (pravděpodobně skříň a montáž) byly zkompletovány v Československu (tedy po roce 1918). V té době bylo běžné, že se kvalitní německé stroje dovážely a osazovaly do skříní v místních továrnách či dílnách.

 


Boční pohled.


Pohled shora.
Strojek jsem vyčistil, zbavil starého maziva, a opět namazal.


Zvuková struna pro odbíjení.


Držák strojku.


Hodinové kyvadlo s čočkou.


Číselník.


Kompletace strojku připravené k vložení do hodinové skříně. Pak jsem mohl vrátit do hodinové skříně držák strojku, strunu pro odbíjení, a vlastní hodinový strojek.


Vložený strojek do skříně.


Tady jsou již hodiny v kompletním stavu.

Přesně takové hodiny se stejnou značkou jsem našel na internetových stránkách Aukro, kde jsou nabízeny k prodeji za pouhé 3. Kč. Nabízí se otázka, jaký může být vztah k historickým věcem, a práci mistrů hodinářů.





14 komentářů:

  1. Krásné hodiny, krásně jste je zrestauroval. Moc rád bych je měl na zdi vedle staré vitríny mé babičky z počátku 20. století.
    S pozdravem z Chorvatska.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Díky za komentář, a pokud je zájem o takové hodiny, dají se tady u nás sehnat na aukro cz. Přeji hezký den.

      Vymazat
  2. Tedy Ty máš opravdu zlaté ruce a můj velký obdiv. Ty pendlovky jsou úžasné. Přeji Ti zdraví a ať se ti daří dál opravovat a dávat nový život takovým skvostům.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Jarko, hodiny jsou pouze mým koníčkem, kterým se zabývám pouze ve volném čase. Je pravda, že se mi někdy dostanou do ruky hezké kousky, a by bylo škoda je nechat ležet jen tak. Díky moc za komentář, a přeji hezké dny a příjemné procházky přírodou.

      Vymazat
  3. Krásné hodiny.
    Prodávající, který takovou krásu nabízí za tak nízký peníz = necita, darmošlap a nelida.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Je to skutečně tak, že někteří bez ohledu na jejich historickou cenu se zbavují i takových předmětů. Děkuji za komentář.

      Vymazat
  4. Moc pěkný článek v tom, že jsi ukázal po krocích, co je třeba udělat, aby se takový starý hodinový stroj opravil. Líbí se mi, jak jsi to celé vyčistil, to je podle mne na začátku to hlavní. Oživit takový starý "kousek" je krásné. Ty prodeje za 3 kačky - myslím, že lidé kolikrát něco zdědí a nejen, že tomu za mák nerozumí, ale chtějí se věcí co nejrychleji zbavit. Je to neúcta k práci předků, ale dnes se to tak nebere.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Hanko, vystihla jsi to přesně, a pokud jsem chtěl tyto hodiny oživit a dát jim ten původní vhled, musel jsem všechno udělat tak, jak jsem popisoval. Jinak je škoda, když se někdo takových věcí zbavuje, ale asi to nese dnešní doba, kdy se shání jen to nejmodernější. Děkuji za komentář.

      Vymazat
  5. Odpovědi
    1. Děkuji za komentář, a uznání. O zlatých ručičkách by se dalo pochybovat, je to jenom takové rčení, ale i tak jsem rád, když se takový výsledek líbí. Přeji moc hezký den.

      Vymazat
  6. Máš nádherného koníčka a vdechuješ život starým, krásným věcem díky své šikovnosti a vztahu k historii, tradicím. Mirku, je to úžasná práce! Obdivuji neustále.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Aleno, jsem rád, když je to pouze koníček, protože nikdo na mne netlačí, kdy to bude hotové, je jenom na mně. Někdy to bývá také pokus, omyl, ale při trošce trpělivosti se podaří všechno dokončit. Díky za komentář, hezký den.

      Vymazat
  7. Mirku, to je nádhera. jsi moc šikovný.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Díky Majko, bylo by škoda nechávat takový kousek ležet ladem.

      Vymazat