Toto vyprávění nevzniklo samovolně, ale na základě jednoho
článku o bývalém loutkovém divadle v Olivětíně. Po jeho zveřejnění jsem v komentáři dostal upozornění, že v Broumově
do dnešních dnů stále hraje loutkové
divadélko "BRUM" a to skoro soustavně od roku 1948. I když o tomto
divadle vím, odpověděl jsem v tom smyslu, že bych byl ochoten divadlo
navštívit a napsat o jejich působení,
pozvání
jsem již neobdržel.
Po jednom setkání s redaktorem "Naše Broumovsko" jsem obdržel
kontakty na členy tohoto divadla a tím byla spuštěna lavina různých setkání, shánění
podkladového materiálu včetně fotografii. V samotném úvodu celého vyprávění chci
poděkovat všem, kteří ochotně pomohli ke vzniku těchto článků ať již textem nebo
fotografiemi. Jsou to: Antonín Kohl, Jaroslav Dařbuján, Dáša Justová, Hana Buchtová, manželé Josef a Jitka Grunerovi, Marie Štěpánová, Zdeněk Beneš a všichni ostatní členové
loutkového divadla. Všechny použité texty, včetně fotografií, jsou publikovány se souhlasem
jejich autorů. Počet článků na toto téma je sice víc, ale chtěl jsem obsáhnout celou dlouholetou práci tohoto loutkového souboru, včetně jejich úspěchů nebo i potíží. Nyní se již vydáme do světa loutek a těch, kteří svým umem dokáží vdechnout život do duše všech představitelů loutkové říše. Zrození souboru spadá do roku 1948, kdy hrstka Čechů
přistěhovaných do pohraničí založila loutkářský kroužek. Po získání několika podkrovních
místností v budově za závodní jídelnou Veba Velká Ves, kde je dnes MŠ. Začali budovat vlastními
silami scénu, dekorace, ba i loutky. Hráli každou zimu až do roku 1955, kdy pro potřebu školky museli
místnosti opustit.
Zajímavé. Také u nás ve městě býka loutková scéna. Jako dítě si ji ještě pamatuji. Později byla scéna zrušena a byla tam otevíraná prodejna domácích potřeb. Dnes je budova zcela opuštěná, protože se zjistilo, že jsou tam vysoké hodnoty radonu, který je zdraví nebezpečný.a tím pádem objekt uprostřed města chátrá a je to škoda. Jenže provést opravy, které by zamezily výpar radonu do vzduchu je prý finančně moc náročné.
OdpovědětVymazatHezký a zajímavý článek. U nás také bývalo loutkové divadlo a jako dítě jsem tam několikrát byla. Netuším proč bylo zrušeno a divadlo se pak hrálo v bývalém kině, kde bylo pěkné jeviště. Budova bývalého loutkového divadla pak nějaký čas sloužila jako prodejna domácích potřeb, ale byla zavřená kvůli vysokým hodnotám radonu, který se tam uvolňoval do ovzduší. Teď je budova prázdná, protože nynější soukromý vlastník asi nemá peníze, aby nechal vnitřek budovy od radonu odizolovat. Měj se moc hezky.
OdpovědětVymazatDěkuji za oba komentáře. Je to obdobná situaca jako tady.
OdpovědětVymazatPřed pár dny jsem se z Broumovska vrátila. Loutkářské scény takto dopadly na mnoha místech. Asi už těch nadšených loutkářů mic není. Hezký den, Mirku.
OdpovědětVymazatDíky za komentář. Kde jsi tady navštívila věechna zajímaavá místa.
VymazatBroumovská loutková scéna je stále v provozu.
VymazatTak to je super, že loutková scéna žije.
VymazatV průběhu své činnosti mělo toto divadélko řadu různých potíží s umístěním. Nakonec se jim podařilo zajistit stálé místo pro zkoušky a hraní.
OdpovědětVymazatČlánek mě zaujal a připomněl budovu divadla Svět loutek v Doubravě u Karviné, kterou znám jen z fotografie a vyprávění pamětníků. Bylo to v poddolované oblasti, kde v okolí zmizela původní zástavba i toto loutkové divadlo z důvodu důlních škod. Pokud seženu více info, připravím někdy článek na blog.
OdpovědětVymazatŠkoda každého takového zařízení, které nechává stopy o svém působení. Pokud něco podobného seženeš pro blog, rád přečtu.
Vymazat