pondělí 21. prosince 2020

Tajemné Soví hory - Polsko.


 Jednoho dne se mi naskytla příležitost, podívat se do míst, která jsem ještě nenavštívil, přesto, že je to nedaleko od zdejších hranic. Za války se do Sovích hor v Polsku stahují nacisté a cosi budují. Nikdo ale nemá tušení, co vlastně. Po porážce Německa však aktivity neutichají. 

Z hory Soboň se prý stále ozývají tajemné zvuky. Že by tamní tajná továrna byla stále v provozu? Nebo ji snad převzali Rusové, kteří mají po válce o horu nebývalý zájem? Když před nedávnem dvojice nadšenců oznámila, že v polském městě Walbrzych (Valbřich, dříve německý Waldenburg) našla ztracený nacistický vlak plný zlata, vyvolala celosvětový rozruch. Že by tu někde mohl být, přitom místní tuší už léta a nikoho to nepřekvapilo. Je to městská legenda, která se tu předává už po desetiletí. Stejně jako Jantarová komnata, která se tu prý také skrývá. S krajem totiž měli nacisté velké plány a navíc je poddolovaný stovkami kilometrů chodeb. Najdete tu přírodní jeskyně, současné a historické doly i tajné továrny a laboratoře z druhé světové války. Ty nejzajímavější jsme navštívili. Soví hory se tyčí v Dolním Slezsku na jihozápadě Polska, pouhých 10 kilometrů od hranic s Českou republikou. Hloubení tunelů, na němž se podílejí zejména vězni z koncentračního tábora v Osvětimi a najatí specialisté, mezi nimiž jsou i Češi, je zahájeno v roce 1943. Vznik nového komplexu v Sovích horách nese název projekt Riese a pokyn k jeho zahájení dává ministr zbrojního průmyslu. Pod jeho vedením má v horách vzniknout obrovský labyrint, jehož účel dodnes není znám. "Mohl to být hlavní Hitlerův stan, ale i podzemní fabrika na tajné zbraně - rakety, atomové i genetické zbraně," tvrdí tamní průvodce. Dokumenty k projektu Riese neexistují a Němci veškerých důkazů před postupující frontou zbavili přímo ukázkově. "Aby se nikdy nikdo nedozvěděl, o co skutečně šlo, bylo podzemí zaplaveno, možná i zalito betonem a všichni, kdo tu pracovali, byli zabiti," dodává průvodce. Dalo by se očekávat, že po konci války a pozdějším odchodu Rusů zůstane hora opuštěná, ale opak je pravdou. Pro turisty je zpřístupněna jen část zachovalých chodeb. Další jsou stále zapovězeny, ale podle očitých svědectví zřejmě ne zcela prázdné. Při návštěvě této lokality doporučuji vhodnou obuv, protože na většině míst je mokro, místy i bláto. Dále baterku nebo čelovku.

Prohlídky s průvodcem trvají asi 1 hodinu a zahrnují: návštěva dvou úrovní podzemí, plavba lodí po zaplavené části podzemí, podzemní kino s filmem o Riese.



V tomto prostoru byl promítán dokument o Riese

                  Něco na ukázku z vojenské techniky umístěné před vstupem do podzemí.





     Rychlopalné protiletadlové dělo.

Důlní vozíky pro odvoz vytěženého materiálu.      

  K čemu, sloužilo toto vozidlo, nemám ani tušení.


Tady každý obdržel přilbu proti případnému úrazu.

       

Toto je už vchod do podzemí.

cestou necestou.




Jeden z dalších důlních vozíků na úzkokolejné trati.






       Prorůstání travin do skal.

                                                                       


Tady jsme na vodě.


Na hlavě mám bílou přilbu, abych byl vidět. Vedle mne je vnuk, který mne jistil.




Ještě jednou záběry z lodiček.



V této místnosti jsou na ukázku zbraně z tehdejší doby a nástroje, se kterými se pracovalo


                          Po kliknutí myší na obrázek se zobrazí ve větším rozlišení



9 komentářů:

  1. To je velmi zajímavé a tajemné místo. Účel stavby utajili Němci opravdu dokonale, když se dá jen odhadovat. Ale s těmi továrnami na zbraně i biologické je to velmi pravděpodobné. Kdyby šlo jen o sklady, asi by tak důkladní nebyli. Už se to asi nezjistí. Tyhle tajemné výpravy mě baví.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. O tomto objektu byla zveřejněna publikace (Největší tajemství Třetí říše) které sepsal Milan Zacha Kučera. Byla zajištěna přísná stavební a vězeňská opatření. Útěk z této speciální stavby byl takřka neproveditelný. Přesto ale existují důkazy o tom, že by mohlo dokonce několik tisíc vězňů chybět. Ze dne na den se počet vězňů snížil z 23 000 na 300. Oněch 20 000 vězňů musí být navždy pohřbeno někde ve skalách. Účast všech vězňů na tomto projektu se počítá na 50,000.

      Vymazat
  2. Moc zajímavé fotografie a popisy. Na mě z takových míst padá pocit stísněnosti. Asi tam cítím ty lidi, kteří tam museli pracovat do úmoru s minimálním vybavením, bez jídla a pití, mnoho jich to zaplatilo životem. Takto na mě působí i památník Terezín, nebo Rabštejn, kde byla také podzemní továrna...Doufám, že příště bude trochu veselejší téma. Přeji krásné a pohodové prožití vánočních svátků, hlavně hodně zdraví a štěstí, rodinné pohody a spokojenosti.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Bylo to jediné téma tohoto druhu a příští se už nebude opakovat. Bylo mi líto tento článek opominout, ale s ohledem na situaci ve světě z pohledu péče o ty nejmenší mi to nedalo. Hezké svátky vánoční, bílou cestu k půlnoční. Do nového roku chci přát štěstí zdraví napořád.

      Vymazat
  3. Moc zajímavé téma, vojenská historie mě také zajímá. ... Přeji co nejlepší vánoční svátky, klid a pohodu, hlavně zdraví pod stromečkem. Hanka ☺

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Byla to sice aspoň pro mne dost náročná prohlídka, ale stálo to za to. Přeji také co nejlepší vánoční svátky, klid a pohodu, hlavně zdraví pod stromečkem.

      Vymazat
  4. Mirku, díky za mimořádnou reportáž. Prohlídka byla zajímavá, tam se asi nepodívám. V podobných místech jsem byla 2x, působí to mna mne s respektem, nechtěla bych tam pracovat. Čím jsem starší, tím ta místa jsou pro mne sevřenější.
    Přeji Ti pohodové svátky vánoční a do nového roku hodně zdravíčka. :-)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Díky moc za komentář a také přeji Ti pohodové svátky vánoční a do nového roku hodně zdravíčka. :-)

      Vymazat