čtvrtek 14. května 2026

Otíka a Marušku – jak se jim daří, můžete sledovat živě.

 


Město Broumov splnilo svůj slib pro sledování čapího hnízda na Mírovém náměstí můžete sledovat na odkazu.

https://www.broumov-mesto.cz/webkamery-broumov/d-2593




18 komentářů:

  1. V Třebíči jsem z vyhlídky sledovala čapí pár, vydávali silné klapání zobákem. Zdraví Večernice

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Klapání má několik významů. Čápi klapají zobáky především jako formu akustické komunikace, protože nemají hlasivky a neumí zpívat nebo křičet jako jiní ptáci. Klapání je součástí uvítacího obřadu, když se partneři vracejí na hnízdo. Slouží jako výstražný signál pro nepřátele, čáp tak dává najevo, že si své hnízdo či území brání. Čápi klapáním vyjadřují vzrušení, nebo se snaží navázat kontakt s partnerem. Při klapání čápi často zaklánějí hlavu až na záda a čepýří peří. Večernice, díky moc za komentář hezký den přeji.

      Vymazat
  2. Čápi jsou opravdu krásní ptáci. Nedaleko mého města hnízdí čápi také v nedalekém přírodním parku Lonjsko polje.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Čápi jsou krásní ptáci, a jejich pozorováním se pozná hodně zajímavostí. Tady máme celkem 6 čapích hnízd, takže si můžu vybírat. Děkuji za komentář, a přeji hezký den.

      Vymazat
  3. Děkuji za odkaz, Mirku! Na náměstí i v hnízdě panuje klid a provádí se ranní hygiena :o)
    Přeji hezký den. Helena

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. V hnízdě je samice dost často sama, a jak jsem viděl má tam 2 vejce. Ten její partner je nějaký tulák, dost často někde lítá. Děkuji, Heleno za komentář a přeji hezký den.

      Vymazat
  4. Někdy si to sledování zkusím zapnout. U nás čápa neuvidíš, možná kvůli ruchu, taky potravě. Párkrát jsem je viděla na skládce, tam právě nacházeli zbytky jídla. Oprav si toho Otíka v nadpisu. ☺
    Přeji pěkný víkend.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Kameru si pust, až budeš mít chuť a čas. Opravu jsem provedl, a je to zkopírované přímo z odkazu, tak jsem na to upozornil i město. Díky za komentář.

      Vymazat
    2. Tak nevím... Třikrát - tři různé dny, v různou denní dobu to chci pustit a ... NIC. Nevím, jestli to nefunguje nebo v čem je "zakopaný pes". 😎

      Vymazat
    3. Nevím Hanko, před chvilkou jsem to měl otevřené a kamera funguje.

      Vymazat
  5. Jsou to krasavci a díky za informace o jejich klapání, přiznám se, že mi to nikdy nedošlo a domnívala jsem se, že to dělají při namlouvacím obřadu. Je pravda, že jsem vždy čápy zahlédla jen letět nebo hledat kořist na louce.
    Mirku měj se hezky.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi

    1. K čápům se vztahuje hodně informací, a je hodně zajímavé sledovat jejich chování. Například i toto. Snůška čítá 2–4 bílých vajec o rozměrech 73 x 53 mm. Inkubace začíná od snesení prvního vejce a trvá přibližně 33 dnů, sedí oba rodiče. Mláďata se líhnou postupně a je tak mezi nimi patrný věkový rozdíl. K utlačování mladších mláďat staršími sourozenci na hnízdě nedochází, slabší mláďata však mohou být občas zabita rodiči. Děje se tak v případě nedostatku potravy, kdy se dospělí ptáci zabitím nejslabších mláďat snaží zajistit větší šanci na přežití zbylých potomků. Děkuji, Aleno za komentář a přeji hezký den.

      Vymazat
  6. To je skvělé. Kdybych bydlela na tomto náměstí, tak bych se od okna asi nehnula. :-D

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Sledování hnízda je zajímavé, a mám dojem, že jsem tam zahlédl dvě vejce, tak budeme vidět. Díky za komentář, hezký den.

      Vymazat
  7. Jsou nádherní. U nás hnízdí čápi černí u Nového rybníka, ale na tuto dobu hnizdějí tam byl vstup zakázán a přístupový cesta je uzavřena, stejně jako ve směru na Valdek hnízdí jeřábi a také tam je vstup zakázán, aby neukáznění lidé tyto skvostné ptáky při hnízdění nerušili. Přeji hezký den a těším se na další zprávy od vás.

    OdpovědětVymazat
  8. Tohle čapí hnízdění je fajn pozorovat. Když jsem každý den jezdila jako mobilní sestra, tak jsem měla možnost vidět každodenní změny v čapím domově :-)

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Zajímavostí u toho čapího hnízda je, že je přímo uprostřed náměstí. Já si to otvírám každý den, a čekám, kdy budou mít mladé. Díky za komentář.

      Vymazat