Byl to den jako stvořený pro návštěvu lesa podívat se co a kde roste. V jedné části lesa kam jsme se šli podívat, jsme si připadali jako z filmu "Na samotě u lesa". Každý si snad vzpomene na záběr, kdy si Zdeněk Svěrák v roli Lavičky prohlíží s dětmi mraveniště. Všude samá mraveniště. O vzniku těchto mravenišť se uvádí, že mravenec lesní staví z jehličí a větviček vysoké osamělé kupy na lesních světlinách nejčastěji ve smrkových lesích. Mraveniště má dominantní orientaci směrem k jihu, kde je pozvolnější svah zajišťující lepší nakládání s energií a zvýšenou akumulaci tepla. Bývá obvykle vysoké kolem 50 cm a uprostřed je vždy pařez, ve kterém oplodněná královna založila kolonii, která bývá osídlena až 40 let. Oblý tvar a výška hnízda je ovlivněná mírou osvětlení mraveniště, při nedostatku světla dosahuje hnízdo výšky až 2 m, aby zachytilo co nejvíce slunečních paprsků. Pro regulaci teploty má hnízdo svůj klimatizační systém, který udržuje stálou teplotu pomocí otevírání a zavírání vchodů. Podzemní část mraveniště bývá dvakrát větší než část na povrchu. V zimě se mravenci stahují hlouběji do podzemí, kde spí. Fotografie jsem pořídil mobilem a takových mravenišť by se dalo v těchto místech nafotit snad desítky.

Mirku!! Teď napíšu - no konečně! 👍 Přiznej barvu, co s tím bylo? Já jsem se fakt už delší čas na Tvůj blog nemohla dostat. Takže se o to zasloužili asi mravenečkové, potěšilo mě to. 🙂
OdpovědětVymazatMravenci to Hanko, nejsou i když mi lezou také před garáží. Asi to byl nějaký šotek, hlavní je, že to zase funguje. Díky za komentář a výdrž s mým blogem.
OdpovědětVymazatMirku, moc hezká vzpomínka na pana Svěráka :o)
OdpovědětVymazatTolik mravenišť jsme jednou viděli v lese na Jihu Čech. A když byl pes malý, strčil do jednoho čenich - je taková Kelišová, zvědavý až hrůza. Pak jsem z něj obírala mravence :o)
Přeji příjemnou neděli, Helena
Heleno, děkuji za komentář, který mi připomněl i problémy s mravenci, které měla moje babička v baráčku, kde se usazovali mravenci i ve spížce, hlavně v cukru. Přeji moc hezkou neděli.
VymazatRaději vidím mraveniště v lese, tam je obdivuji, jejich píli a um. Avšak nyní doma nám takové malé mršky začaly okupovat kuchyň, každý rok to zkouší. Jenže na mne si nepřijdou, sypu skořici, prášek do pečiva a kladu malé domečky (kupované), to vše je spolehlivě odrazuje. Teď už pár dní je klid!
OdpovědětVymazatTak v tom nejsem sám, mně lezou mravenci před garáží, a zatím se nedaří je dostat pryč. Nepomohla ani prosba o odstěhování ani nějaké prášky proti mravencům. Jsou to prostě paličáci. Díky Aleno za komentář, a přeji moc hezké dny.
VymazatMraveniště v lese je vždycky radost. Mám mravence i před barákem a jsou rok od roku větší :-) Vnoučata jim malují cestičky a mravenci je ne a ne akceptovat, potvory :-)
OdpovědětVymazatMěj krásné dny, Mirku.
Nějaké domluvy, nebo ukazovat kde je jejich místo asi nestačí. Zkus jim na cestičky nasypat trochu cukru, oni se to naučí, protože se tam budou stále vracet a hledat potravu. Děkuji, Míšo za komentář, a přeji hezké dny.
VymazatHodně zajímavé počtení o mraveništích. Výška 2 m, to je tedy uctyhodná stavba. Mravenci mají opravdu promyšlený systém ve svém obydlí i ve společném nažívání. My máme na zahradě malinké mravence. Občas je někde vyruším, ale jakmile začnou nakvétat pivoňky, kde se vzali, tu se vzali velcí lesní mravenci se ukázali. Pijí šťávu z květů, ale nijak to květům neuškod. Vždy jsou krásné. Hezký den.
OdpovědětVymazatTyhle lesní mravenci nejsou žádní drobečkové, a podle toho mají také vybudované svá obydlí. Výška u některých je skutečně obdivuhodná. Díky za komentář.
Vymazat