sobota 21. srpna 2021

Pevnost Dobrošov.




V měsíci srpnu jsme navštívi nedokončenou tvrz Dobrošov. Ta se nachází na kopci nad obcí Dobrošov u Náchoda. Její stavba byla zahájena v září 1937 a po dokončení měla sestávat ze dvou pěchotních srubů, dvou dělostřeleckých srubů, dělostřelecké otočné věže, minometné otočné věže a vchodového objektu. Svými pevnostními houfnicemi měla vlevo postřelovat náchodskou kotlinu a podporovat izolované pěchotní sruby ve svazích nad Bělovsí. Dostřel jejich zbraní dosahoval až za Hronov a Červený Kostelec. Palba se měla překrývat s palbou tvrze Jírova hora. Vpravo se její palebný vějíř překrýval s palebným vějířem sousední tvrze Skutina. Dostřel ( DOV) dělová otočná věž Maliňák zasahoval hluboko na území nepřítele.






Provozní budova vpravo, vstup do pevnosti vlevo.

Dělostřelecký srub N-S 75 Zelený. Prohlídka začíná zde.


Pěchotní srub N-S 72 Můstek . Velitelský Můstek sloužící především jako východ z tunelů pevnosti Dobrošov.


Pěchotní srub N-S 73 Jeřáb. Vlastní posádka se podepsala na jeho betonových zdech. 

Odtud jsme pokračovali na Jiráskovu chatu. První chata na Dobrošově byla postavena v roce 1895, tehdy již také s 6 metrů vysokou krytou rozhlednou. Příliv turistů na Dobrošov byl tak velký, že již v roce 1911 architekt Dušan Jurkovič vypracoval plány na stavbu budovy nové a větší. Základní kámen ke stavbě byl položen dne 9. července 1921 u příležitosti 70. narozenin spisovatele Aloise Jiráska. Slavnostní otevření Jiráskovy chaty se uskutečnilo dne 30. září 1923. Po roce 1948 byla chata zestátněna. Do majetku Klubu Českých turistů se chátrající chata vrátila, odkoupením, v roce 1995. Po nákladné rekonstrukci byla slavnostně otevřena 14. září 2002.

 


 



Z rozhledny, na jejíž vyhlídkový ochoz, ve výšce 15 metrů, vede 99 schodů, se nabízí výhledy až na Kunětickou Horu, Hradec Králové, Chlum (bojiště na Chlumu s rozhlednou), Podkrkonoší - Zvičinu, Kumburk a Tábor,


                                                                       Náchodský zámek.


 Východočeské moře Rozkoš

Po kliknutí myší na obrázek se otevře ve větším rozlišení.



10 komentářů:

  1. Ahojky Mirku :), zrovna nedávno jsme vzpomínali na naši návštěvu této pevnosti :). Hlavně na to, jaká byla tehdy dole zima. Venku přes třicet stupňů a dole šest :)). A málo kdo byl na tuhle vekou teplotní změnu správně oblečený ;). Ale moc se nám tam líbilo, všem doporučuji :).

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. I když je to celkem odloučené místo, tak za prohlídku to stojí. Orlické hory mají další objekty, které stojí za prohlídku.

      Vymazat
  2. Neuvěřitelné, kam všude se Dušan Jurkovič svými díly zapsal, krásná stavba, bohužel tento kout republiky vůbec neznám.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Stojí za návštěvu a lze k tomu přidat i další prohlídky v Orlických horách jako je pevnost Hanička.

      Vymazat
  3. Ty pevnosti a sruby mě zajímají, s přítelem jsme navštívili Haničku (Rokytnice v Orl. horách) a byli u srubu Na Holém, tam vstup není, ale je zachovalý. Na náchodském zámku jsem byla taky.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Podle toho se dá usuzovat, že zdejší kraj není pro Tebe a Tvého přítele ničím neznámým. Můžu přidat pro případ turistických výletů i několik odkazů, ale to podle zájmu.

      Vymazat
    2. Děkuji, ráda se podívám, my jsme byli na dovolené těsně před covidem v Orlických horách a dost jsme to tam prošli a projeli. Byli jsme i v Novém Městě nad Metují - zámek, náměstí a v Letohradu, tam je muzeum všeho zařízení z hospodářství, stroje, přístroje, prostě všechno možné. To už je ale dále. Jo a upoutal nás Neratov.

      Vymazat
    3. Kudy z nudy – Broumov
      Kudy z nudy - Broumovské stěny v CHKO Broumovsko
      Kudy z nudy – Adršpach
      Kudy z nudy - Zámeček Bischofstein na Broumovsku

      Vymazat
  4. Zajímavá pevnost. V pohraničí je jich více a u nás je hlavně hodně tzv. řopíků. Hlavně jsou z těch míst většinou hezké výhledy na města, jak svědčí pohled na Náchodský zámek. Měj se moc pěkně.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Celé pohraničí bylo osazeno těmito řopíky. Byla to téměř dokončená linie lehkých objektů vz. 37, která přetínala republiku od Liberce po Třeboň. Lehké opevnění vzor 37 .Řopík je jedním z důkazů, že Češi byli a jsou odhodlaným a velmi šikovným národem a díky několika nadšencům můžeme tyto krásné stavby vidět téměř v původním stavu dodnes. Jeden takový máme v zachovalém stavu nedaleko chalupy.
      Jarko, potřeboval bych jednu radu, proč se mi nenačítají fotografie na spodní části článku. Do nedávna to bylo ještě v pořádku. Díky a měj se moc hezky.

      Vymazat